20.05.1998 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 maja 1998 r., sygn. SA/Sz 1645/97

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczenia przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów /Dz.U. nr 28 poz. 129 /, jeżeli w czasie trwania umowy leasingu rzecz zaliczana jest do składników majątku leasingodawcy - mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym.

Organy podatkowe nie mają uprawnień do kwestionowania zasadności zaliczenia rzeczy, będącej przedmiotem odpłatnego korzystania, do składników majątku jednej ze stron umowy, jeżeli spełnione są kryteria określone w cyt. rozporządzeniu.

Konsekwencją natomiast ustalenia, że przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy jest zgodnie z art. 12 ust. 4a i art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./ upoważnienie dla leasingobiorcy do zaliczenia całej kwoty opłat /rat/ leasingowych do kosztu uzyskania przychodu.

 

uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję w przedmiocie określenia podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty