04.08.1998

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 1998 r., sygn. SA/Rz 771/98

Do naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia skarżącego dającego podstawę do uwzględnienia skargi wniesionej na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./ dochodzi, gdy uchwała rady gminy jednocześnie narusza prawo.

Rozwiązanie przyjęte w art. 68 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. nr 115 poz. 741 ze zm./ jest odmienne, niż przewidziane w art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127 ze zm./.

W aktualnym stanie prawnym inicjatywa w przedmiocie zastosowania bonifikaty w przypadku sprzedaży nieruchomości stanowiących własność gminy należy do jej zarządu. Rada gminy jest natomiast organem współdziałającym, choć z uwagi na rodzaj owego współdziałania /zgoda/ jej stanowisko w tej kwestii ma dla zarządu charakter wiążący i wyrażone jest w formie uchwały.

 

oddala skargi (...) na uchwały Rady Miejskiej w B. z dnia 29 stycznia 1998 r. w przedmiocie upoważnienia Zarządu Miasta do stosowania bonifikaty przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców.


UZASADNIENIE

Uchwałą z dnia 29 stycznia 1998 r. (...) w sprawie upoważnienia Zarządu Miejskiego do stosowania bonifikaty przy sprzedaży bezprzetargowej lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych, Rada Miejska w B. postanowiła w par. 1 ust. 1 upoważnić Zarząd do zastosowania bonifikaty przy sprzedaży bezprzetargowej lokali mieszkalnych na rzecz najemców w przypadkach i wysokościach określonych w punktach 1-4.

W punkcie 1, dla budynków wielorodzinnych starszych, bez c.o. wybudowanych do roku 1967 r. ustalono ulgę w wysokości 45 procent ceny lokalu w razie jednorazowej wpłaty gotówką przed zawarciem umowy /lit. "a"/, zaś w przypadku rozłożenia ceny sprzedaży na raty bonifikatę ustalono na 35 procent ceny lokalu /lit. "b"/, stopniując wysokość oprocentowania kwot pozostałych do spłacenia w zależności od wysokości kwoty wpłaconej jako pierwsza i okresu spłaty rat pozostałych. W punkcie 2 par. 1 uchwały dla budynków wielorodzinnych wybudowanych do roku 1967, z centralnym ogrzewaniem, pod lit. "a" ustalono bonifikatę w wysokości 35 procent ceny lokalu przy wpłacie jednorazowej gotówką przed zawarciem umowy notarialnej, zaś pod literą "b" ustalono bonifikatę w wysokości 25 procent ceny lokalu przy rozłożeniu ceny sprzedaży na raty stopniując wysokość oprocentowania kwot pozostałych do wpłacenia w zależności od wysokości pierwszej wpłaty i okresu spłaty rat pozostałych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne