04.12.1998

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 1998 r., sygn. I SA/Po 234-235/98

Skierowanie decyzji i łączne obciążenie skarżących należnościami celnymi za samochód złożony z zaimportowanych przez nich części nie jest uzasadnione, stanowi bowiem "przypisanie" dwóch importerów do jednego "składaka", sprowadzonego z zagranicy.

W takiej sytuacji Sąd uznał, iż zaskarżone decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa /art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 1998 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w P. Jolanty Werle-Binas sprawy ze skargi Jana O. i Wojciecha P. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 23 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. z 24 października 1997 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

28 marca 1997 r. Jan Opas zgłosił do odprawy celnej przywozowej podzespoły do samochodu osobowego marki Ford, a mianowicie: silnik wysokoprężny (...) wraz z pozostałymi podzespołami. Rzeczy te zostały dopuszczone do obrotu na polskim obszarze celnym decyzja Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. zawartą w dokumencie DOC (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty