08.09.1998 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 września 1998 r., sygn. I SA/Łd 1332/97

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, wartość transakcyjna towaru nie może być przyjęta za wartość celną między innymi w przypadku, gdy organ celny zakwestionuje wiarygodność dokumentów służących do ustalenia wartości celnej, np. w sytuacji, gdy przedstawiona w nich wartość transakcyjna jest rażąco zaniżona w stosunku do faktycznego stanu i rzeczywistej wartości towaru.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Piotra M. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z 26 września 1997 r. w przedmiocie wymiaru cła - oddalił skargę.


UZASADNIENIE

Na podstawie decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w L. zawartej w JDA SAD (...) z 3 kwietnia 1997 r. dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym rękawice ochronne importowane przez Piotra M. Od 18 stycznia 1996 r. do dnia odprawy celnej rękawice były składowane w składzie celnym. Wartość celną towaru, będącą podstawą wymiaru cła, organ celny ustalił na podstawie art. 28 ust. 1 prawa celnego, stosując metodę wartości transakcyjnej towarów identycznych, po zakwestionowaniu wartości towaru, zgodnie z art. 26 ust. 6 prawa celnego. Materiałem porównawczym, który posłużył do ustalenia wartości celnej rękawic ochronnych, były dokumenty SAD z innych odpraw celnych tego samego towaru wyprowadzonego ze składu celnego przez tę samą Stronę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty