Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 1998 r., sygn. I SA/Lu 799/97
1. Prawo podatkowe ze swojej istoty jako może najbardziej ingerencyjne w całym systemie prawa administracyjnego zakłada nierówność podmiotów, co uwidacznia się we władztwie podmiotów prawa publicznego. Powyższa zasada ma na celu zagwarantowanie skutecznej ochrony prawnej podatnikom.
2. Przez analogię nie można tworzyć nowych podatkowoprawnych stanów faktycznych podlegających opodatkowaniu, gdyż jest to zakres wolny od opodatkowania.
3. Zakaz stosowania analogii dotyczy również zakazu stosowania nowych stanów faktycznych w zakresie ulg, czy zwolnień podatkowych, czy też obowiązków podatkowych.
4. W prawie podatkowym należy szukać granic opodatkowania, poza które nie powinna wychodzić wykładnia prawa.
5. Marketing jako zespół zintegrowanych działań mający na celu między innymi kształtowanie obrotu towarowego i usług z punktu widzenia potrzeb rynku krajowego jak i zagranicznego oraz gospodarki narodowej wymaga określonych nakładów. Wydatki przeznaczone na ten cel niewątpliwie związane są z działalnością gospodarczą podatnika i w perspektywie zakładają uzyskanie przychodu.
6. Tego rodzaju wydatki są nieodzownym składnikiem działalności gospodarczej podmiotów działających w gospodarce wolnorynkowej, decydującym często o samym bycie podmiotu gospodarczego. Niewątpliwie tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./, oznacza to zatem że spełniają te wydatki koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "E." S.A. w L. na decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 1 sierpnia 1997 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją na podstawie art. 138 par. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /Dz.U. 1980 nr 9 poz. 26 ze zm./ - Izba Skarbowa w L. rozpoznając odwołanie "E" S.A. w L. od decyzji Urzędu Skarbowego w L. (...) z dnia 18 kwietnia 1997 r. w sprawie określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych za 1995 r. uchyliła zaskarżoną decyzję w części dotyczącej wymiaru podatku i określiła należny podatek za ten okres w wysokości 422.444.00 zł; w pozostałej części ww. decyzję utrzymała w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty