Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 1998 r., sygn. SA/Bk 310/98
Wystąpienie przez osobę trzecią /w tym przypadku przez bank/, roszczącą sobie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego, z którego prowadzi się egzekucję administracyjną, po upływie terminu z art. 38 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 1991 nr 36 poz. 161 ze zm./, z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji nie uzasadnia wydania przez organ postanowienia stwierdzającego, iż wniosek o wyłączenie został wniesiony po terminie. Fakt przekroczenia tego terminu powinien być uwzględniony przy merytorycznym rozpoznaniu wniosku w sprawie wyłączenia.
stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienie oraz poprzedzającego go postanowienia organu I instancji w przedmiocie postępowania egzekucyjnego.
UZASADNIENIE
W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego wobec Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego PZZ w S. Urząd Skarbowy w S. zajął 3 grudnia 1996 r. szereg przedmiotów służących do prowadzenia przez to przedsiębiorstwo działalności gospodarczej. 23 grudnia 1997 r. Bank Gospodarki Żywnościowej - Oddział Operacyjny w A. wystąpił do tego Urzędu o wyłączenie spod zajęcia wyposażenia Przedsiębiorstwa PZZ, które miało być wystawione na sprzedaż 29 grudnia 1997 r. z licytacji. W uzasadnieniu tego wniosku podano, iż zajęte mienie stanowi własność Banku Gospodarki Żywnościowej z tytułu jego przewłaszczenia na zabezpieczenie spłaty udzielonego PZZ kredytu bankowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty