Wyrok NSA z dnia 5 września 1997 r., sygn. III SA 1645/96

1. Art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, w brzmieniu obowiązującym w 1996 roku /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./, przewiduje, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegaj ą budowle związane wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna.

2. Pojęcie "działalność gospodarcza" użyte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych należy rozumieć w takim znaczeniu, jakie nadaje mu przepis art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324 ze zm./.

3. Ocena, czy dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą, uzależniona jest od ustalenia, czy dana działalność spełnia jednocześnie wszystkie przesłanki wymienione w przepisie art. 2 ust. 1 ustawy o działalności gospodarczej, a w szczególności, czy działalność ta prowadzona jest "w celach zarobkowych" oraz czy jest prowadzona "na własny rachunek".

 

uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta (...) w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za 1996 rok w sprawie ze skargi zakładu budżetowego (...) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (...).


UZASADNIENIE

Zakład budżetowy "Tramwaje Warszawskie" 30 stycznia 1996 r. złożył deklarację w sprawie podatku od nieruchomości za rok 1996, w której opodatkował posiadane budynki i ich części oraz grunty według stawek przewidzianych dla budynków i gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie zaś do pisma z dnia 26 lutego 1996 r. dołączył korektę tej deklaracji, w której podał, że wymienione składniki mienia powinny być opodatkowane tak jak budynki i grunty pozostałe, a więc nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Złożona korekta deklaracji powodowała, iż zobowiązanie Zakładu z tytułu podatku od nieruchomości ulegało obniżeniu z kwoty 659.005,80 zł. do 248.387,80 zł. Decyzją z dnia 9 lipca 1996 r. (...) Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy określił zakładowi budżetowemu "Tramwaje Warszawskie" podatek od nieruchomości za 1996 rok, z zastosowaniem stawek jak dla nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. W uzasadnieniu decyzji podano, iż "Tramwaje Warszawskie" spełniają kryteria określone w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. 1988 nr 41 poz. 324 ze zm./, aby uznać, iż prowadzona przez nie działalność jest działalnością gospodarczą. Stwierdzono, iż "Tramwaje Warszawskie" prowadzą działalność z zamiarem osiągnięcia dochodu /zarobku/, gdyż za świadczone usługi pobierają opłaty ustalone przez Radę Gminy W.-C. Przy czym działalność sama w sobie nie musi przynosić dochodu, a nawet może powodować stratę. Ponadto "Tramwaje Warszawskie" prowadzą działalność na własny rachunek, jako wydzielona jednostka, a nie na rachunek miasta. Określenie to oznacza, że do wymienionego podmiotu należą uzyskiwane przez niego dochody oraz obciążają go wynikające z jego działalności straty. Powołując się na przepis art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy o działalności gospodarczej, wskazywano iż podmiotem gospodarczym może być również jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne