09.05.1997 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 maja 1997 r., sygn. III SA 872-873/96

Dla celów podatkowych, a w szczególności podwyższenia podstaw opodatkowania podatkiem dochodowym, nie może służyć wykładnia wywodząca się z innej gałęzi prawa.

 

uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

A.G. w latach 1992 i 1993 prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi pochodzenia krajowego i zagranicznego.

Zaskarżonymi decyzjami z 14.05.1996 r. Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy decyzje Urzędu Skarbowego w przedmiocie wymiaru skarżącemu podatku dochodowego od osób fizycznych za lata 1992 i 1993.

W uzasadnieniach rozstrzygnięć za oba lata podatkowe wskazano, że kupowane oddzielnie części zestawu komputerowego nie mogły funkcjonować samodzielnie. Dopiero po zmontowaniu /zestawieniu/, jako całość, spełniały wymogi urządzenia, którego wartość i okres używania kwalifikował je do środków trwałych podlegających amortyzacji. W związku z tym nie mógł być on zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w 1992 i 1993 r. Nie zaliczono do tych kosztów także wynagrodzeń wypłacanych małżonce skarżącego. Powołano się w 1992 r. na brzmienie przepisów art. 31 i art. 36 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego normującego ogólne zasady wysokości majątkowej między małżonkami. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym. Dlatego też nie może między nimi istnieć stosunek pracy lub zlecenia. Z akt wynika, że związek małżeński skarżącego został rozwiązany przez rozwód dopiero wyrokiem Sądu Rejonowego z 30.11.1993 r. Jeśli chodzi o 1993 r., to powołano się na art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 6 marca 1993 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania /Dz.U. nr 28 poz. 127/. Wskazano na to, że fakt pozostawania w separacji z żoną nie zmienia sytuacji, gdyż w świetle prawa nadal skarżący pozostawał w związku małżeńskim. Jeśli chodzi o 1993 r., to do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczono także kwot wydatkowanych na zakup samochodu od żony, gdyż z mocy art. 32 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dobra nabyte w czasie trwania małżeństwa przez jednego z małżonków stanowiły ich wspólność majątkową. Wskazano, że pozostawanie w faktycznej separacji od 15 lat nie powoduje rozdzielności majątkowej. Do omawianych kosztów uzyskania nie zaliczono także wydatków na zakup 2 radioodbiorników do samochodu, głośników, kaset i ich instalacji. Stwierdzono, że bez tego doposażenia spełnia on swoje zadania i wydatek ten nie ma wpływu na powstanie lub zwiększenie przychodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty