Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 1996 r., sygn. SA/Wr 2601/95
Gmina miejska, organizująca dojazd do miasta mieszkańcom sąsiednich gmin przez wydłużenie miejskich linii komunikacji zbiorowej nie ma obowiązku finansowania z własnych środków, wynikających z tego tytułu, zwiększonych kosztów transportu i może w granicach ponoszonych kosztów ustalać wyższe ceny biletów za przejazd środkami komunikacji miejskiej na wydłużonych trasach.
Obowiązek taki nie wynika ani z przepisów ustawy o samorządzie terytorialnym, ani nie może być wyprowadzany z zadań socjalnych gminy bądź z zasady równości obywateli wobec prawa, określonej w art. 67 ust. 2 Przepisów Konstytucyjnych.
Przyznanie przez radę gminy studentom studiów stacjonarnych uprawnień do nabywania miesięcznych biletów szkolnych na przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego i nie objęcie tym uprawnieniem studentów wieczorowych i zaocznych nie narusza art. 153 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym /Dz.U. nr 65 poz. 385/ ani nie może być oceniane, ze względu na różny status prawny powyższych grup studenckich, jako niezgodne z zasadą równości obywateli wobec prawa, określonej w art. 67 ust. 2 Przepisów Konstytucyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty