20.09.1996

Wyrok NSA z dnia 20 września 1996 r., sygn. IV SA 1093/95

Wydanie na podstawie art. 53 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne /Dz.U. nr 38 poz. 230 ze zm./ decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym na odprowadzanie lub doprowadzanie wody za pomocą urządzeń przechodzących przez grunt innego właściciela powoduje ograniczenie prawa własności nieruchomości, do którego ma zastosowanie przepis ogólny art. 13 tej ustawy, co powinno znaleźć wyraz w decyzji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Antoniny B. na decyzję Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 10 kwietnia 1995 r. w przedmiocie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 oraz art. 208 Kpa w związku z art. 68 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wojewody (...), a także zasądził od Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na rzecz skarżącej dziesięć złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 listopada 1994 r., wydaną przez Wojewodę (...) na podstawie art. 53 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne /Dz.U. nr 38 poz. 230 ze zm./, udzielono Marii i Zbigniewowi małżonkom W. pozwolenia wodnoprawnego na doprowadzenie wody ze studni usytuowanej na działce nr 1497/2, stanowiącej ich własność, na teren ich zabudowanej posesji, stanowiącej działkę nr 1507, za pomocą urządzeń przechodzących przez grunty innych właścicieli. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że w miejscowości R. studnie przydomowe, pobierające wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, dostarczają gospodarstwom rolnym wodę bardzo złej jakości, a wodociąg lokalny (...) nie dostarcza gospodarstwom rolnym wystarczającej ilości wody. Wnioskodawcy, Maria i Zbigniew małżonkowie W., urządzili studnię na potrzeby nowo zbudowanego domu, którą zlokalizowali na działce położonej poza terenem zabudowanym. Położenie działki, na której urządzono studnię, uzasadnia przeprowadzenie rurociągu podziemnego przez grunty siedmiu właścicieli, przy czym właścicielka działki nr 1499/1 Antonina B. nie wyraża zgody na przeprowadzenie rurociągu przez jej działkę na długości 10 15 m, aczkolwiek rurociąg ten ma być zainstalowany metodą przewiertu na głębokości 1,5 m, co ma zapobiec uszkodzeniu powierzchni gruntu. Według organu pierwszej instancji szkody, które mogą powstać dla właścicieli działek, pokryje użytkownik rurociągu. Powyższych ustaleń organ pierwszej instancji dokonał na podstawie przeprowadzonej rozprawy wodnoprawnej i załączonych do akt sprawy dokumentów. Udzielone wnioskodawcom pozwolenie wodnoprawne ma charakter czasowy i obejmuje okres do dnia 31 grudnia 2004 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty