03.06.1996 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 1996 r., sygn. II SA 679/96

1. Przewidziana w art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu /Dz.U. 1995 nr 1 poz. 1/ możliwość odstąpienia przez dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy od żądania zwrotu części lub całości nienależnie pobranego świadczenia /zasiłku dla bezrobotnych/ w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych szczególnie trudną sytuacją materialną bezrobotnego jest rozważana w ramach odrębnej sprawy w stosunku do sprawy wcześniej zakończonej decyzją o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.

2. Ustawa z dnia 14 grudnia 1994 r. /o której mowa wyżej/ ani inne akty prawne nie zawierają rozwiązań umożliwiających przyjęcie odpowiedzialności majątkowej rodziców z mocy samego prawa za zwrot nienależnie pobranych świadczeń /w tym zasiłków dla bezrobotnych/ przez ich pełnoletnie dzieci.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Tomasza Cz. na decyzję Prezesa Krajowego Urzędu Pracy z dnia 8 lutego 1996 r. w przedmiocie odmowy odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia i na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 3 i art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Rejonowego Urzędu Pracy w Z., a także zasądził od Prezesa Krajowego Urzędu Pracy na rzecz skarżącego trzydzieści trzy złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty