Wyrok NSA z dnia 23 maja 1995 r., sygn. SA/Wr 2462/94
Zaniechanie naliczania i poboru zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych jest możliwe w oparciu o art. 8 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych.
W postępowaniu z wniosku o zaniechanie naliczania i poboru zaliczek uwzględnienie żądania podatnika może dotyczyć tylko takich wydatków, które w sposób niewątpliwy wskazują na to, że obowiązek podatkowy w tym podatku nie wystąpi w ogóle, albo wystąpi w wysokości mniejszej, aniżeli suma pobranych zaliczek.
W tym postępowaniu nie mogą być rozstrzygane sprawy związane z charakterem ulgi, jak również prawa do dokonywania odliczeń od podatku. Ustalenie bowiem tych kwestii ma decydujący wpływ na wymiar podatku i dlatego może być przesądzone jedynie w sprawie dotyczącej rozliczenia ostatecznego.
UZASADNIENIE
Tadeusz S. w dniu 13 maja 1994 r. złożył wniosek o zaniechanie naliczania i poboru zaliczek na poczet podatku dochodowego w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe w łącznej kwocie 41.360.600 zł.
Urząd Skarbowy w S. decyzją z dnia 13 czerwca 1994 r. wniosek ten uwzględnił częściowo i postanowił zaniechać naliczania i poboru zaliczek w kwocie 2.860.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty