25.09.1995

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 25 września 1995 r., sygn. VI SA 13/95

1. Stronami postępowania administracyjnego o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu mogą być właściciele lub użytkownicy wieczyści sąsiednich działek.

2. Odmówić udzielenia odpowiedzi w pozostałej części.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie z odwołania Andrzeja P. od decyzji Burmistrza Miasta K. z dnia 28 marca 1995 r. w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania działki nr 2299/5, po rozpoznaniu w dniu 25 września 1995 r. na posiedzeniu jawnym pytania prawnego pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...), zgłoszonego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593/, o następującym brzmieniu:

1. Czy skarżącemu Andrzejowi P. przysługują w prowadzonym postępowaniu prawa strony?

2. Czy i w jakich okolicznościach właścicielowi lub użytkownikowi sąsiedniej działki przysługują prawa strony w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu?

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

Uchwałą nr 2/95 z dnia 6 maja 1995 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w (...) w pełnym składzie, z powołaniem się na art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593/, po rozpatrzeniu wniosku składu orzekającego tego Kolegium rozpatrującego odwołanie Andrzeja P. od decyzji Burmistrza Miasta K. w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu, zwróciło się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o udzielenie odpowiedzi na dwa pytania prawne przytoczone w części wstępnej niniejszej uchwały.

W uzasadnieniu uchwały nr 2/95 opisany został stan faktyczny sprawy wraz z treścią decyzji organu pierwszej instancji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej przez Burmistrza Miasta K.; decyzją tą przeznaczono działkę nr 2299/5 pod zabudowę budynkiem mieszkalno - usługowym w zabudowie zwartej w granicy z działką nr 2299/4. Od tej decyzji odwołanie wniósł właściciel sąsiedniej nieruchomości, tj. działki nr 2299/4 - Andrzej P., któremu organ pierwszej instancji omawianą decyzję doręczył do wiadomości. W związku z tym skład orzekający Kolegium Odwoławczego powziął wątpliwość, czy właścicielowi sąsiedniej nieruchomości przysługują prawa strony w postępowaniu o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w pełnym składzie, podzielając wątpliwości składu orzekającego, przytoczyło argumentację przemawiającą za wnioskiem, iż właściciel sąsiedniej nieruchomości nie jest stroną postępowania, w którym wydana zostaje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W ocenie Kolegium decyzja taka ma szczególny charakter, skoro w myśl art. 46 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U. nr 89 poz. 415/ dla tego samego terenu decyzję można wydać więcej niż jednemu wnioskodawcy. Decyzja taka ma poza tym charakter promesy o oznaczonym okresie obowiązywania. Może to uzasadniać kolejny wniosek, iż decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu jest jedynie urzędowym poświadczeniem możliwości realizacji inwestycji planowanej przez inwestora, szczegółowa zaś analiza warunków dotyczących ochrony interesów osób trzecich nastąpi w toku postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę. Jeśli bowiem - zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego - ustawodawca odmawia prawa strony właścicielowi nieruchomości, dla której ustala się warunki zabudowy i zagospodarowania terenu /bo otrzymuje on odpis decyzji do wiadomości/, to trudno przyznać prawa strony np. sąsiadowi tej nieruchomości. Nie należy również pomijać, że decyzja o ustaleniu warunków może być wydana kilku wnioskodawcom oraz że właściciel sąsiedniej nieruchomości mógłby blokować proces inwestycyjny, a wreszcie że ochrona uzasadnionych interesów należy do organu udzielającego pozwolenia na budowę, wobec czego trudno przyjąć, iż te same okoliczności oceniane są dwukrotnie przez dwa różne organy. Z drugiej jednak strony, w ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, nie można nie dostrzec argumentacji przemawiającej za odmienną wykładnią, co w rezultacie uzasadnia zgłoszone pytania prawne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne