18.09.1995 Podatki

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 18 września 1995 r., sygn. VI SA 5/95

1. Istota prawna Państwowego Funduszu Ziemi oraz istota prawna Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie są tożsame.

2. Osoby fizyczne dzierżawiące grunty przejęte przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa z innych źródeł niż Państwowy Fundusz Ziemi, a w szczególności przejmujące w trwałe zagospodarowanie grunty rolne zlikwidowanych po dniu 31 grudnia 1991 r. państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, nie korzystają z okresowego zwolnienia od podatku rolnego, przewidzianego w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym /Dz.U. 1993 nr 94 poz. 431, zm. Dz.U. 1994 nr 1 poz. 3/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie z odwołania Jerzego P. od decyzji Wójta Gminy P. w przedmiocie zwolnienia od podatku rolnego, po rozpoznaniu w dniu 18 września 1995 r. na posiedzeniu jawnym pytania prawnego pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...), zgłoszonego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593/, o następującym brzmieniu:

1. Czy osoby fizyczne dzierżawiące grunty przejęte przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa z innych źródeł niż Państwowy Fundusz Ziemi są zwolnione z podatku rolnego?

2. Czy Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa jest pojęciem tożsamym z pojęciem Państwowego Funduszu Ziemi?

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

(...) Zagadnienia powyższe powstały na tle konkretnej sprawy o następującym stanie faktycznym:

Wójt Gminy P. decyzją z dnia 20 lutego 1995 r. nr Fin. 3254/3/95 odmówił Jerzemu P. zwolnienia od podatku rolnego na okres 5 lat. W uzasadnieniu decyzji Wójt wyjaśnił, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym /Dz.U. 1993 nr 94 poz. 431/ zwalnia się od tego podatku grunty nabyte w drodze kupna na utworzenie nowego lub powiększenie już istniejącego gospodarstwa oraz grunty Państwowego Funduszu Ziemi objęte w trwałe zagospodarowanie. Jerzy P. zawarł umowę dzierżawy z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, a więc grunty te nie zostały zakupione ani przejęte w trwałe zagospodarowanie od Państwowego Funduszu Ziemi. W dalszej części uzasadnienia decyzji Wójt podnosi, że w art. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw /Dz.U. 1994 nr 1 poz. 3/ została dokonana nowelizacja ustawy o podatku rolnym; zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym zwalnia się od tego podatku na okres 5 lat grunty Państwowego Funduszu Ziemi i grunty przejęte z tego Funduszu do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dlatego też nie mogą być zwolnione od tego podatku grunty objęte w trwałe zagospodarowanie, które wprawdzie wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, lecz zostały do niego przejęte z innych źródeł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne