Wyrok NSA z dnia 22 listopada 1995 r., sygn. SA/Bk 46/95
Korzystna dla podatnika interpretacja przepisów przez organy podatkowe nie może zmniejszać /znosić/ obowiązków podatnika, tak samo jak interpretacja niekorzystna nie może tych obowiązków zwiększać /tworzyć/.
W tych tylko ramach można i należy stosować zasadę, że niejasne przepisy prawa i błędy interpretacyjne organów podatkowych należy zawsze interpretować na korzyść /a nie na niekorzyść/ podatnika.
uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Spółka cywilna M., w 1991 r. prowadziła handel meblami, artykułami elektrycznymi, gospodarstwa domowego itp., a także świadczyła usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży mebli produkowanych na własny rachunek przez jednego z jej wspólników.
Urząd Skarbowy w B. decyzją z 8.5.1992 r. wymierzył spółce podatek obrotowy w kwocie 858.500.000 zł, jednocześnie uznając księgi prowadzone przez spółkę za prowadzone nierzetelnie i niezgodnie z ustalonymi wymogami, pomijając je jako dowód w postępowaniu podatkowym. W wyniku złożonego przez spółkę odwołania Izba Skarbowa decyzją z 15.12.1992 r. uchyliła decyzję Urzędu Skarbowego i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty