Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 1995 r., sygn. SA/Bk 17-18/95
1. Niewpisanie do księgi podatkowej operacji gospodarczych, zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów czyni księgę nierzetelną w rozumieniu stosownych przepisów prawa materialnego. O rzetelności księgi przesądza nawet pojedynczy przypadek nierzetelnego jej prowadzenia, zaś okoliczność niezgodności wpisów w księdze ze stanem faktycznym jest zjawiskiem obiektywnym, niezależnym od subiektywnych przyczyn tej sytuacji.
2. Z par. 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody od niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej /Dz.U. nr 35 poz. 203 ze zm./ nie można wyciągać wniosku, że organ podatkowy może uznać księgę za nierzetelną lub stwierdzić niezachowanie innych warunków do zwolnienia tylko w okresie korzystania ze zwolnienia. Taka interpretacja kłóci się z pełnym brzmieniem par. 7 ust. 5 /nie można dokonywać interpretacji poszczególnych zdań, a nie całości przepisu/, prowadziłaby do absurdalnych sytuacji /np. niemożliwości praktycznego stwierdzenia nierzetelności księgi z dnia 31 grudnia, jeżeli zwolnienie kończy się z tą datą/.
UZASADNIENIE
Z akt podatkowych wynika, że Urząd Skarbowy w B. decyzją z dnia 23 stycznia 1991 r. zwolnił przychody uzyskiwane przez Jarosława N. od podatków obrotowego i dochodowego na okres od 31 grudnia 1990 r. do 30 grudnia 1991 r. na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty