Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 1994 r., sygn. II SA 173/93
Materiały i wyroby pirotechniczne mieszczą się w ustawowym pojęciu "materiałów wybuchowych" /art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych Dz.U. nr 6 poz. 43 ze zm./, także zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Obrót nimi wymaga koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Zbigniewa N. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 października 1992 r. w przedmiocie odmowy udzielenia koncesji na obrót materiałami pirotechnicznymi.
UZASADNIENIE
W maju 1992 r. Zbigniew N. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych o udzielenie koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi. Podczas postępowania wyjaśniającego do organu koncesyjnego wpłynęło pismo Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w W., który uznał wydanie koncesji za niewskazane. Podstawą takiej opinii było pismo dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w W., w którym była mowa o zagrożeniu zdrowia uczniów oraz o poważnym zakłóceniu procesu dydaktyczno-wychowawczego z powodu sprzedawania przez Zbigniewa N. materiałów pirotechnicznych dzieciom. Z tego powodu Minister Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia 15 września 1992 r. odmówił Zbigniewowi N. udzielenia koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty