Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 1994 r., sygn. SA/Po 1463/93
W myśl art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym zwolnieniu od cła podlegają przedmioty mające z ekonomicznego punktu widzenia charakter środków pracy /a nie przedmiotów pracy/ służących do przekształcania przedmiotów pracy w procesie działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego odmówił zwolnienia od cła sprowadzonych przez Spółkę z o.o. nożyczek, szczypiec, taśmy ściernej oraz oleju do kompresorów.
W odwołaniu od powyższej decyzji prokurent Spółki wnosi o zwolnienie od cła sprowadzonych z zagranicy towarów. W uzasadnieniu wyjaśnia, że Spółka utworzona została na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. i korzysta z przywileju celnego wynikającego z art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, wyrażającego się w 3-letnim zwolnieniu od cła przywozowego nabytych przez Spółkę lub podmioty działające na jej zlecenie maszyn, urządzeń i wyposażenia oraz innych środków przeznaczonych do prowadzenia określonej w zezwoleniu działalności gospodarczej. Zdaniem pełnomocnika, tylko przez odwołanie się do art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 1988 r. można ustalić, o jakich zwolnieniach od cła mówi się w art. 37 ust. 5 ustawy z 1991 r. Nabyte przez Spółkę nożyczki krawieckie, szczypce, taśma ścierna i olej do kompresora nie są przeznaczone do obrotu handlowego, ale do prowadzenia działalności gospodarczej i mają służyć jej własnym potrzebom. Dlatego sprowadzone z zagranicy towary powinny być zwolnione od cła przywozowego stosownie do art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty