Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 1994 r., sygn. SA/Po 1598/93
Zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie prawa podatkowego są odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej /powszechności i równości opodatkowania/; ich stosowanie nie może być wynikiem wykładni rozszerzającej systemowej czy celowościowej.
oddala skarga.
UZASADNIENIE
18.1.1993 r. R.S. zwrócił się z pismem do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku obrotowego pobranego przy zakupie w czerwcu 1991 r. samochodu dostawczego m-ki Polonez Truck w Zakładzie Samochodów Dostawczych w N. We wniosku swym podnosi, iż samochód ten został zakupiony dla potrzeb zaopatrzeniowych prowadzonej przez niego działalności gospodarczej /handlu obwoźnego/.
Urząd Skarbowy powołując się na par. 9 ust. 6 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku /Dz.U. nr 38 poz. 165 ze zm./ odmówił zwrotu podatku obrotowego. W uzasadnieniu organ podatkowy wyjaśnia, iż zwolnienie od podatku obrotowego wyrobów zaopatrzeniowych następuje pod warunkiem, że nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, iż nabywany wyrób jest przeznaczony na cele zaopatrzeniowe oraz okaże sprzedawcy dokument stwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej. W momencie zakupu samochodu podatnik nie spełnił wymaganych powyżej warunków, od których spełnienia przysługiwało zwolnienie od podatku obrotowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty