21.12.1994 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 21 grudnia 1994 r., sygn. SA/Ka 99/94

Dopuszczenie zabezpieczenia na majątku podatnika jeszcze przed wydaniem decyzji ustalającej wysokość podatku wskazuje, że instytucję tę należy traktować ze szczególną ostrożnością.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podatnik już w toku kontroli podatkowej kwestionuje istnienie po jego stronie obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 21 maja 1993 r. Urząd Skarbowy w K. działając w oparciu o przepisy art. 21 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. nr 27 poz. 111 ze zm./ dokonał zabezpieczenia na poczet zobowiązań z tytułu dochodowego za lata 1989-1992 należnego od Przedsiębiorstwa Przygotowania i Realizacji Inwestycji "R." Spółka z o.o. w K. poprzez zajęcie konta bankowego w PKO B.P. II Oddział w K. oraz majątku Przedsiębiorstwa w kwocie 9.937.856.000 złotych.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że w toku prowadzonej przez Inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. kontroli dokumentów i ewidencji księgowej Spółki stwierdzono uszczuplenie podatku dochodowego na łączną kwotę 9.937.856.000 złotych w związku z bezpodstawnie zastosowaną ulgą w podatku dochodowym z tytułu budownictwa mieszkaniowego. W związku z tym, iż czynności kontrolne nie zostały dotychczas zakończone, a zachodzi obawa nieuiszczenia przez podatnika ujawnionych uszczupleń podatkowych oraz podzielenia wypracowanego zysku za rok 1992, konieczne było zabezpieczenie tych należności na majątku Spółki.

W odwołaniu od tej decyzji, Spółka zarzuciła, że decyzja organu I instancji została wydana w oparciu o nieistniejący obowiązek podatkowy w latach 1989-1992 w zakresie podatku dochodowego, poprzez błędne ustalenia kontroli oraz niewłaściwe zastosowanie par. 2 ust. 3 rozporządzenia z dnia 6 lutego 1989 r. /Dz.U. nr 3 poz. 20, mimo że kontrola przeprowadzona w Spółce przez Urząd Skarbowy w K. w tym samym przedmiocie w październiku 1990 r. nie wykazała żadnych nieprawidłowości oraz nie dopatrzyła się braku zasadności w korzystaniu przez Spółkę ze zwolnienia z podatku dochodowego. Zdaniem strony odwołującej się, błędy w ustaleniach polegają, poza analizą stanu prawnego w odniesieniu do stanu faktycznego - na przekręceniu brzmienia treści dokumentów, a mających zdaniem kontrolujących świadczyć o przekształceniu formy prawnej byłego Zakładu Budowlano-Remontowego przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Spółkę "R.". Kolejne zarzuty dotyczyły nieprawidłowości w wyliczeniu podatku poprzez nie uwzględnienie harmonogramu płatności za wykonane roboty, w konsekwencji doprowadzającego do niewłaściwego rozliczenia kosztów robót w toku na dzień 31 grudnia 1992 r. i rzekomego zaniżenia podatku dochodowego za rok 1992 o kwotę 647.968.000 złotych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty