Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 1993 r., sygn. II SA 2072/92
1. Nie można utrzymać przywilejów ze starych przepisów i jednocześnie pozbyć się wszelkich związanych z nimi ustawowych uwarunkowań żądając nowego bezwarunkowego statusu jaki dają w tej mierze nowe przepisy.
2. Zasada ochrony praw nabytych ustanowiona w art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym /Dz.U. nr 60 poz. 253/ nie oznacza zwolnienia od ustawowych uwarunkowań od których korzystanie z tych praw jest zależne.
UZASADNIENIE
Prezes Agencji do Spraw Inwestycji Zagranicznych zezwolił spółce polskiej i przedsiębiorstwu zagranicznemu na utworzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółki z o.o. na określonych w zezwoleniu warunkach. W tych warunkach między innymi określono dokładnie wysokość i proporcje wkładu podmiotu zagranicznego w kapitale zakładowym spółki. Było to zgodne z określonym w art. 2 ust. 1 in fine i art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. "warunkami podstawowymi" dla spółek polskich podmiotów z podmiotami zagranicznymi. Według decyzji - zezwolenia z 18.3.1991 r. proporcje udziału stron w kapitale zakładowym spółki miały wynosić: spółka polska - 75 procent a przedsiębiorstwo zagraniczne - 25 procent. Łączna wartość wkładu tego przedsiębiorstwa do kapitału zakładowego spółki została określona na równowartość kwoty 131.579 USD.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty