10.05.1993

Wyrok NSA z dnia 10 maja 1993 r., sygn. I SA 1548/92

Rozpatrując zażalenie na postanowienie o zawieszeniu postępowania, organ administracji nie może wyjąć poza przedmiot zaskarżenia i orzec o zakończeniu postępowania przez jego umorzenie na zasadzie art. 105 Kpa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Spółdzielni Gastronomicznej "Społem" na decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia 14 kwietnia 1992 r. w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego ustanowienia użytkowania wieczystego i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Burmistrza Dzielnicy w W., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Prezydenta Miasta pięćdziesiąt tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.


UZASADNIENIE

Prezydent Miasta W. decyzją z dnia 14 kwietnia 1992 r. nr 273/92 uchylił postanowienie Burmistrza Dzielnicy w W. z dnia 11 grudnia 1991 r. nr WGG-III-7224/519/91 w sprawie zawieszenia postępowania dotyczącego przejęcia w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonej w W. przy ul. W. nr 26, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 98 w obrębie 5.03.10, i umorzył postępowanie administracyjne. W uzasadnieniu decyzji Prezydent Miasta stwierdził, że Burmistrz zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie z wniosku o przejęcie w użytkowanie wieczyste nieruchomości położonej w W. przy ul. W. nr 26 do czasu wydania przez Wojewodę (...) decyzji stwierdzającej nabycie przez Gminę prawa własności tej nieruchomości. Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw /Dz.U. nr 83 poz. 373/ spółdzielnie, z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych, mają prawo do otrzymania w użytkowanie wieczyste gruntu oddanego im w użytkowanie, bez konieczności przeprowadzenia przetargu. Realizacja uprawnienia wynikającego z tego przepisu jest uzależniona od woli właściwego organu spółdzielni. Ustanowienie użytkowania wieczystego następuje w drodze cywilnoprawnej, a zatem wyłącza tryb administracyjny. W tej sytuacji postępowanie stało się bezprzedmiotowe i w myśl art. 105 par. 1 Kpa należało je umorzyć. Spory wynikające z roszczeń cywilnoprawnych należą do jurysdykcji sądów powszechnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty