Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 1992 r., sygn. SA/Wr 1314/92
Rada gminy nie jest uprawniona do ustanawiania - w drodze przepisów gminnych bądź wytycznych - warunków ograniczających samodzielność wykonywania przez wójta gminy ustawowo przyznanej mu kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych w sprawach należących do zadań zleconych gminie.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Wojewody (...) na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia 28 marca 1992 r. w przedmiocie zasad wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 procent alkoholu i na podstawie art. 207 par. 3 Kpa w związku
z art. 216a par. 1 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.
UZASADNIENIE
Powołując się na art. 7 ust. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./, Rada Miejska w B. podjęła w dniu 28 marca 1992 r. uchwałę nr XXIX/259/92 w sprawie zasad wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5 procent alkoholu.
W par. 1 uchwały wskazała rodzaje i branże placówek handlowych, którym należy "w pierwszej kolejności" wydawać zezwolenia w ramach limitu punktów sprzedaży przyznanego rozporządzeniem Wojewody (...). Natomiast w par. 2 postanowiono o wydawaniu zezwoleń tylko na okres 1 roku.
Działający jako organ nadzoru Wojewoda (...) zaskarżył tę uchwałę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, podnosząc, że postanowieniem par. 1 uchwały Rada wkroczyła bezpośrednio w kompetencje ustawowe "przewodniczącego zarządu", wynikające z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /Dz.U. nr 35 poz. 230 ze zm./. Natomiast par. 2 uchwały, ustalając jednoroczny okres obowiązywania zezwolenia, narusza par. 12 rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz trybu wydawania zezwoleń na sprzedaż tych napojów /Dz.U. nr 25 poz. 119 ze zm./, który przewiduje wydawanie zezwoleń jednostkom gospodarki uspołecznionej na czas nieograniczony lub na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, a osobom fizycznym na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, niezależnie od okresu ustalonego w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty