05.05.1992

Wyrok NSA z dnia 5 maja 1992 r., sygn. SA/Lu 391/92

1. Skuteczne zrzeczenie się mandatu przez radnego następuje wówczas, gdy radny w sposób wyraźny i wolny od wad uzewnętrzni swojej radzie wolę zrzeczenia się mandatu; woli takiej nie można domniemywać.

2. Konsekwencją skutecznego złożenia oświadczenia woli o zrzeczeniu się mandatu jest obowiązek podjęcia przez radę gminy uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego /art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin - Dz.U. nr 16 poz. 96/.

3. Tworzenie przez organy samorządu terytorialnego jakichkolwiek barier formalnych przy realizacji prawa radnego do zrzeczenia się mandatu jest niedopuszczalne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Rady Gminy w I. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody (...) z dnia 5 lutego 1992 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy w I. z dnia 30 grudnia 1991 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Jana S. i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty