13.05.1992

Postanowienie NSA z dnia 13 maja 1992 r., sygn. SA/Kr 718/92

1. Rozpoznanie odwołania od postanowienia Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego odrzucającego wniosek o przeprowadzenie referendum /art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 11 października 1991 r. o referendum gminnym - Dz.U. nr 110 poz. 473/ powinno nastąpić z zastosowaniem trybu właściwego dla rozpoznawania skarg na decyzje administracyjne.

2. Data urodzenia w rozumieniu art. 10 ust. 3 powyższej ustawy oznacza nie tylko rok, ale także dzień i miesiąc urodzenia wyborcy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa odwołanie Społecznego Komitetu do Spraw Odwołania Rady Miasta K. od postanowienia Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w K. z dnia 16 kwietnia 1992 r. w przedmiocie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 16 kwietnia 1992 r. Wojewódzki Komisarz Wyborczy w K. odrzucił złożony w dniu 17 marca 1992 r. wniosek Społecznego Komitetu do Spraw Odwołania Rady Miasta K., dotyczący przeprowadzenia w Gminie K. referendum w sprawie odwołania Rady Miasta przed upływem jej kadencji. Jako podstawę prawną postanowienia Wojewódzki Komisarz Wyborczy wskazał art. 20 ustawy z dnia 11 października 1991 r. o referendum gminnym /Dz.U. nr 110 poz. 473/.

W uzasadnieniu postanowienia podał, że w dniu 23 marca 1992 r. zwrócił inicjatorowi referendum wniosek z dnia 17 marca 1992 r., wzywając go do usunięcia w terminie 14 dni stwierdzonych braków formalnych przez uzupełnienie na dołączonych do wniosku listach imion, nazwisk, dat urodzenia, adresów, serii i numerów dowodów osobistych oraz podpisów osób popierających żądanie przeprowadzenia referendum. W wyniku czynności sprawdzających bowiem Komisarz Wyborczy ustalił, że wniosek zawiera wprawdzie wymagane przepisami uzasadnienie, ale dołączone do niego listy z podpisami osób popierających żądanie referendum wymagają uzupełnienia przez podanie powyższych danych. Wykonując wezwanie do uzupełnienia dostrzeżonych braków formalnych, przedstawiciele inicjatora referendum w dniu 6 kwietnia 1992 r. przedstawili ponownie wniosek wraz z 34 teczkami zawierającymi listy osób popierających żądanie przeprowadzenia referendum. Po sprawdzeniu okazało się, że do wniosku dołączone było w 34 teczkach 3317 list zawierających 61755 podpisów. Z tej liczby - jak podawał w uzasadnieniu Komisarz Wyborczy - ustawowe wymagania spełniało jedynie 54011 podpisów. Reszta, to jest 7744 podpisów, zawierała dane niepełne, wykazując braki zwłaszcza co do dat urodzenia, adresów, serii i numerów dowodów osobistych oraz imion osób, które podpisami opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum. W liczbie tej były także podpisy osób mieszkających poza granicami gminy K., a zatem nie mających uprawnień wyborczych w tej gminie. Według ustaleń Komisarza Wyborczego, w dniu złożenia wniosku liczba mieszkańców uprawnionych do głosowania w gminie K. wynosiła 541228 osób. Do uwzględnienia wniosku o przeprowadzenie referendum konieczne było wobec tego poparcie 54123 wyborców, to jest 1/10 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Warunek ten nie został spełniony, skoro na przedstawionych z wnioskiem listach było jedynie 54011 ważnych podpisów. Z tej przyczyny wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Rady Miasta K. podlegał odrzuceniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty