Wyrok NSA z dnia 19 marca 1991 r., sygn. II SA 898/90
1. Okresowe sprawdzanie narzędzi pomiarowych stosowanych do celów określonych w art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. "b" i "c" ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych /Dz.U. nr 23 poz. 148 ze zm./ nie jest działalnością gospodarczą o charakterze powszechnym, objętą ustawą z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324 ze zm./.
2. Okresowe sprawdzanie narzędzi pomiarowych jako czynność o charakterze administracyjnoprawnym kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, na mocy której badane narzędzie pomiarowe jest - albo nie jest - dopuszczone do stosowania.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Ireneusza S. na decyzję Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości z dnia 17 października 1990 r. w przedmiocie odmowy zezwolenia na rozszerzenie działalności gospodarczej o okresowe sprawdzanie manometrów.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 1990 r. Ireneusz S., właściciel Zakładu Naprawy Manometrów w W., złożył do Okręgowego Urzędu Miar i Jakości w W. wniosek o rejestrację Zakładu Naprawy Ciśnieniowej oraz Laboratorium Pomiarów Ciśnienia.
Wniosek w zakresie Zakładu Naprawy Ciśnieniowej został załatwiony pozytywnie decyzją dyrektora Okręgowego Urzędu Miar i Jakości w W. z dnia 12 lipca 1990 r., natomiast w kwestii rejestracji laboratorium pomiarowego dyrektor tego Urzędu wydał w dniu 29 sierpnia 1990 r. decyzję odmowną; w jej uzasadnieniu podał, iż została ona wydana po zasięgnięciu opinii Zakładu Metrologii Ogólnej Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości w W. Z opinii tej wynika, że sprawdzanie narzędzi pomiarowych ma charakter czynności administracyjnoprawnej, kończącej się wydaniem decyzji administracyjnej, na mocy której narzędzie pomiarowe jest albo nie jest dopuszczone do stosowania. Decyzje takie może wydać tylko właściwy organ administracji państwowej albo inna jednostka państwowa w ramach zleconych funkcji administracji. Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324/, która zrównała wszystkie podmioty gospodarcze, możliwości takiej nie stworzyła, ponieważ dotyczy wyłącznie sfery prawa cywilnego, to znaczy stosunków cywilnoprawnych, a nie administracyjnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty