Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 1990 r., sygn. II SA 844/90
1. Przez wykonywanie pracy podporządkowanej w czasie określonym w art. 15 ust. 1 pkt 2 /in principio/ ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r. o zatrudnieniu /Dz.U. nr 75 poz. 446 ze zm./ nabywa się prawo do zasiłku niezależnie od tego, czy pracodawca uiszczał składki z tytułu ubezpieczenia społecznego pracownika.
2. Artykuł 15 ust. 1 pkt 2 in fine powyższej ustawy odnosi się tylko do prac /działalności/ wykonywanych nie w ramach stosunku pracy /na przykład członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, rzemieślnicy, właściciele sklepów itp./; tylko w takiej sytuacji ważne jest, czy były opłacane składki z tytułu ubezpieczeń społecznych.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Leszka O. na decyzję Wojewody B-kiego z dnia 30 października 1990 r. w przedmiocie utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję kierownika Urzędu Rejonowego w S.
UZASADNIENIE
Według danych z karty rejestracyjnej bezrobotnego w Rejonowym Biurze Pracy w S., Leszek O. był ostatnio zatrudniony od dnia 9 listopada 1988 r. do dnia 10 lipca 1989 r. jako pracownik fizyczny w Spółdzielczym Przedsiębiorstwie Produkcji Prefabrykatów Budownictwa Wiejskiego - Zakład w R. W aktach sprawy znajduje się też zaświadczenie z dnia 5 listopada 1990 r. proboszcza parafii w S., stwierdzające, że Leszek O. pracował przez dwa miesiące, w październiku i listopadzie 1989 r., przy budowie kościoła w S. Na tym zaświadczeniu Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w S. stwierdził, że Leszek O. w okresie swej dwumiesięcznej pracy przy budowie kościoła nie był objęty ubezpieczeniem społecznym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty