Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 1990 r., sygn. I SA 367/90
Stosownie do art. 61 par. 1 Kpa żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego określa przedmiot tego postępowania, a w razie wątpliwości sprecyzowanie żądania należy do strony, nie zaś do sfery ocennej organu administracji.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Tadeusza M. na decyzję Dyrektora Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta W. z dnia 25 stycznia 1990 r. w przedmiocie zamiany lokalu mieszkalnego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Wojewody W-kiego kwotę złotych sześć tysięcy tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Decyzją Dyrektora Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta W. z dnia 25 stycznia 1990 r. nr. SL.III.8172/87/89 utrzymano w mocy decyzję Kierownika Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Dzielnicowego w W. z dnia 2 listopada 1989 r., odmawiającą dokonania "z urzędu" zamiany lokalu nr 35 przy ul. K. nr 8/10, zajmowanego przez Tadeusza M. - najemcę tego lokalu. W uzasadnieniu decyzji poinformowano, iż dotychczasowy lokal o powierzchni użytkowej 19,19 m2 i mieszkalnej 13,88 m2 jest wyposażony we wszystkie urządzenia techniczne. Tadeusz M. wystąpił o zamianę zajmowanego dotychczas lokalu, gdyż pragnie zaopiekować się matką, znajdującą się w domu opieki społecznej, podczas gdy on sam jest inwalidą II grupy i wymaga opieki, jak to wynika z materiału dokumentacyjnego sprawy. Matka - Eugenia M. - ma 77 lat, wobec czego Tadeusz M. nie daje gwarancji należytej opieki nad matką. Ponadto sprawa ta była wielokrotnie przedstawiana społecznej komisji mieszkaniowej, która zaopiniowała ją negatywnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty