22.08.1990

Postanowienie NSA z dnia 22 sierpnia 1990 r., sygn. SA/Gd 796/90

Akt ślubowania radnych gminy nie stanowi uchwały rady gminy, a wyrażony na piśmie pogląd wojewody na temat sposobu złożenia ślubowania nie może być uznany za orzeczenie organu nadzoru w rozumieniu art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił na podstawie art. 204 par. 1 Kpa skargę Henryka L. na pismo teleksowe Wojewody E-kiego z dnia 11 czerwca 1990 r. w przedmiocie wadliwego ślubowania radnych.


UZASADNIENIE

Pismem teleksowym z dnia 11 czerwca 1990 r., skierowanym do Jana Ch. i Henryka L. - radnych gminy R. oraz do wiadomości Bogusława W., pełniącego funkcję wójta, Wojewoda E-ki wskazał, że otrzymał informację, iż radni gminy R. złożyli ślubowanie według innej roty niż określona w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./. Ślubowanie to, jako sprzeczne z prawem, jest nieważne. Fakt ten powoduje, iż osoby wybrane na radnych nie mogą pełnić swego mandatu, a podjęte przez nie uchwały są dotknięte wadą nieważności. Wobec tego, w razie potwierdzenia okoliczności ślubowania według nieprawidłowego tekstu Wojewoda proponował dokonać aktu ponownego ślubowania na najbliższej sesji rady gminy oraz ponownego podjęcia uchwał przewidzianych w porządku obrad pierwszej sesji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne