Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 1986 r., sygn. III SA 747/86
Art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku wyrównawczym /Dz.U. nr 42 poz. 188 ze zm./ dotyczący ulg z tytułu budowy domu jednorodzinnego, nie zawiera wyraźnego stwierdzenia, że chodzi o budowę domu, będącego własnością osoby, dokonującej nakładów na jego budowę.
Zaznaczyć trzeba, że art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229 ze zm./ stanowi o możliwości wydania pozwolenia na budowę domu osobie, która wykaże prawo dysponowania nieruchomością.
Tak więc z punktu widzenia prawa budowlanego wykonanie obiektu budowlanego /budowa domu/ może być realizowana nie tylko przez właściciela, ale także przez uprawnionego posiadacza.
uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
B.Sz. zaskarżyła do NSA decyzję Ministra Finansów z 28.3.1986 r. utrzymującą w mocy decyzję Izby Skarbowej wydaną w trybie art. 155 Kpa o odmowie zmiany decyzji ostatecznej Izby Skarbowej ustalającej wysokość zobowiązania w podatku wyrównawczym za 1982 r. Zaskarżona decyzja przedstawia, że podatek wyrównawczy został wymierzony od dochodów z działalności gastronomicznej, przy czym zarówno Urząd Skarbowy, jak i Izba Skarbowa w postępowaniu podatkowym nie dopełniły obowiązku wynikającego z art. 79 Kpa, tj. nie powiadomiły podatniczki o terminie przesłuchania świadków. Jednakże uchybienie to - zdaniem zaskarżonej decyzji - nie miało istotnego znaczenia skoro podatniczka została zapoznana z materiałem dowodowym przez organa podatkowe obu instancji i miała możliwość zgłoszenia zastrzeżeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty