Wyrok NSA z dnia 25 października 1984 r., sygn. III SA 671/84
1. W sytuacji, gdy obowiązujące w dniu orzekania przepisy podatkowe regulują kwestię zwolnienia od podatków w taki sam sposób, jak przepisy obowiązujące poprzednio, powołanie się przez organ podatkowy w decyzji na przepisy już nie obowiązujące nie oznacza, że taka decyzja została wydana bez podstawy prawnej.
2. Utrata prawa do zwolnienia od podatków /par. 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 października 1981 r. w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej - Dz.U. nr 26 poz. 138/ nie stanowi o nieważności decyzji przyznającej takie zwolnienie.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Gabrieli S. na decyzję Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 1984 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji zwalniającej od podatków obrotowego i dochodowego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Izby Skarbowej w G. W., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Finansów kwotę złotych jeden tysiąc czterysta tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 13 lutego 1982 r., wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta przez Kierownika Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w G. W., zwolniono Gabrielę Ł. o podatków obrotowego i dochodowego w związku z prowadzoną działalnością gastronomiczną za okres od dnia 3 sierpnia 1981 r. do dnia 3 sierpnia 1984 r. W decyzji tej powołano się na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 1978 r. w sprawie zwolnienia od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej /Dz.U. nr 11 poz. 47 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty