Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 1983 r., sygn. I SA 1077/83
Jeżeli członkowie rodziny pracownika, któremu przydzielono mieszkanie funkcyjne, nie skorzystają z prawa zamieszkania z nim w tym lokalu /par. 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1974 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów prawa lokalowego - Dz.U. nr 26 poz. 152 ze zm./ i pozostaną w lokalu dotychczas zajmowanym, nie powstaje w wyniku tego sytuacja zajmowania dwóch lokali mieszkalnych w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe /Dz.U. nr 14 poz. 84/, choćby nawet pracownik ten był najemcą lokalu, w którym rodzina pozostała.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Jana S. na decyzję Ministra Komunikacji z dnia 14 grudnia 1982 r. w przedmiocie cofnięcia przydziału mieszkania funkcyjnego i na podstawie art. 207 par. 1 i 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Z-nej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w P., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Komunikacji kwotę złotych sześćset tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Powołując się na art. 55 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 prawa lokalowego, zastępca Naczelnego Dyrektora Z-niej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w P. cofnął Janowi S. decyzją nr 29 z dnia 8 października 1982 r., przydział mieszkania funkcyjnego w W. przy ul. L. nr 13/2 i wezwał go do opróżnienia tego lokalu, wskazując jako miejsce przekwaterowania budynek mieszkalny w S. przy ul. N. nr 24, którego Jan S. jest współwłaścicielem. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że Jan S. jest zawiadowcą stacji W. i z tego tytułu otrzymał w 1979 r. przydział mieszkania funkcyjnego. w tym samym roku stał się współwłaścicielem domu mieszkalnego w S. Jako dodatkową przyczynę cofnięcia Janowi S. przydziału tego mieszkania podano brak mieszkań dla pracowników kolejowych. Od decyzji tej Jan S. odwołał się do Ministerstwa Komunikacji - Departamentu Socjalnego, wnosząc o jej "wycofanie". Podał przy tym, że nieprawdą jest, iż ma dwa mieszkania. Do czasu objęcia mieszkania funkcyjnego zamieszkiwał wprawdzie w domu w S. przy ul. N. nr 24, jednakże z chwilą objęcia mieszkania funkcyjnego mieszkanie w S. przekazał swej matce - Łucji S., która zwolniła dzięki temu mieszkanie w Państwowym Gospodarstwie Rolnym R., Drugie mieszkanie w domu w S. zajmuje dożywotnio była właścicielka domu - Władysława K. Wobec tego mieszkania w domu w S. są obecnie w całości zajęte, a dom nie podlega przepisom o szczególnym trybie najmu lokali. Mieszkanie przy ul. L. nr 13/2 w W. Jan S. zajmuje - jak podał w odwołaniu - razem ze swoją rodziną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty