25.05.1983

Wyrok NSA z dnia 25 maja 1983 r., sygn. II SA 403/83

Organ odwoławczy, który uznał, że decyzja organu I instancji nie budzi zastrzeżeń merytorycznych, lecz mimo to decyzję tę uchylił i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia tylko z tego powodu, że jako podstawę prawną powołano przepis nie obowiązujący w czasie jej wydania, dopuszcza się rażącego naruszenia art. 138 par. 2 Kpa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Marii i Stanisława małżonków M. na decyzję Wojewody Białostockiego z dnia 31 grudnia 1982 r. w przedmiocie ustalenia opłat rocznych z tytułu przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.


UZASADNIENIE

Małżonkowie Maria i Stanisław M. wnieśli do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Wojewody Białostockiego z dnia 31 grudnia 1982 r. nr WBG-OT-441-82/82, utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Gminy T. K. z dnia 19 listopada 1982 r. nr Ug-7431/17/82 w sprawie ustalenia stałych opłat rocznych z tytułu nabycia działki letniskowej nr 16/7 w miejscowości N. K. Skarżący wnieśli o uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w celu przesłuchania świadków, bądź też o zmianę zaskarżonej decyzji i zwolnienie skarżących od ustalonej opłaty. Jako uzasadnienie tych wniosków skarżący podali, że działka, którą faktycznie "przejęli" w 1969 r., w istocie stanowiła odłogi, przez wiele lat bowiem była użytkowana w sposób niewłaściwy. Skarżący dokonali rekultywacji tej działki przez nawiezienie "ziemi buraczanej z cukrowni w Ł." oraz czarnoziemu, a także torfu ogrodniczego i corocznego nawożenia obornikiem. Koszty dokonanej rekultywacji przekraczają kwotę opłaty wyznaczonej zaskarżoną decyzją. Skarżący twierdzą, że do ponoszenia opłaty brak jest podstawy prawnej, tym bardziej że zgodnie z decyzją Naczelnika Gminy z dnia 19 października 1975 r. działka została zagospodarowana jako sad i ogród warzywny, przy czym urządzono nawet inspekty. Okoliczność, że na działce wybudowano dom letniskowy, jest ich zdaniem bez znaczenia, skoro jest on niezbędny tylko w sezonie letnim dla prowadzenia upraw. Skarżący podnieśli także, iż w dniu 31 grudnia 1974 r. na działkę tę otrzymali akt własności ziemi w trybie ustawy z dnia 26 października 1972 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych /Dz.U. nr 27 poz. 250/. Na tej podstawie Naczelnik Gminy wydał im "decyzję w sprawie budowy domu i zagospodarowania działki", którą wykonali. Na tej podstawie również rozpoczęli opłacać podatki i opłacają je nadal. W tej sytuacji uważają, że nastąpiło przedawnienie należności, albowiem w myśl art. 141 dekretu o postępowaniu podatkowym w związku z art. 36 dekretu o zobowiązaniach podatkowych nie można wydać decyzji o ustaleniu należności i opłat rocznych, jeśli od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy minęły 3 lata. Skarżący wnieśli także, aby Sąd przesłuchał wskazanych przez nich świadków na okoliczności dotyczące stanu działki w chwili jej objęcia w posiadanie i przeprowadzonych prac rekultywacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty