Jak rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych import towarów
Dla celów VAT rozliczenie importu towarów wymaga ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego, określenia podstawy opodatkowania oraz zastosowania właściwego kursu waluty w celu przeliczenia wartości transakcji na złote. W artykule przedstawiamy, jak to zrobić i ująć w księgach rachunkowych.
Obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy w imporcie towarów, co do zasady, należy wyznaczać na dzień powstania długu celnego. Stanowi o tym art. 19a ust. 9 ustawy o VAT. Z kolei dług celny powstaje w wyniku dopuszczenia do swobodnego obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym, z chwilą przyjęcia zgłoszenia celnego - art. 201 ust. 1 lit. a) i ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, Dz.Urz. UE L nr 302/1 ze zm.
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów może również powstawać na zasadach szczególnych, o których mowa w art. 19a ust. 10a i 11 ustawy o VAT. Zasady te mają zastosowanie do określonych procedur celnych, w tym m.in. do procedury uszlachetniania czynnego, składowania celnego itd.
. Podstawa opodatkowania w imporcie towarów to przede wszystkim wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, to podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 30b ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku objęcia towarów odpowiednią procedurą celną (uszlachetniania biernego lub odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych), podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z 30b ust. 2-3 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty