02.11.2016 Podatki

Lokator, któremu umorzono zaległość z tytułu czynszu, uzyskuje przychód "z innych źródeł" - interpretacja MF

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 września 2016 r., sygn. ITPB2/4511-561/16-1/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2016 r. (data wpływu 14 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia zaległości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia zaległości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina Miasto wynajmuje lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy oraz lokale mieszkalne stanowiące własność Skarbu Państwa, którymi gospodaruje Prezydent Miasta. Mieszkaniowy zasób Gminy tworzą lokale stanowiące własność Gminy Miasto albo gminnych osób prawnych lub spółek handlowych utworzonych z udziałem gminy, z wyjątkiem towarzystw budownictwa społecznego, a także lokale pozostające w posiadaniu samoistnym tych podmiotów. Gmina Miasto zawiera umowy najmu z osobami, które spełniają kryteria określone uchwałą Nr ... Rady Miasta z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali oraz pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto. Na podstawie przedmiotowych umów oraz w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego a także ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U Nr 71, poz. 733), najemcy zobowiązani są do zapłaty czynszu najmu i innych opłat związanych z korzystaniem z danego lokalu, tj. opłaty za media. Z tytułu niezapłaconych czynszów najmu i innych opłat powstają zaległości czynszowe obciążające poszczególnych najemców. W przypadku wystąpienia zaległości w opłatach za czynsz i media, w ramach prowadzonego postępowania windykacyjnego, sprawa kierowana jest na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego. Podobna sytuacja odnosi się do osób, którym wypowiedziano umowę najmu, lecz pomimo utraty tytułu prawnego do lokalu, nadal zajmują lokal. Wówczas bezumowni użytkownicy lokalu zobowiązani są do zapłaty na rzecz Gminy Miasto odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu oraz opłat związanych z korzystaniem z lokalu, co znajduje oparcie w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty