Jak dokumentować prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady dokumentowania prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego oraz macierzyńskiego. Przedstawiamy, jakie dokumenty należy obecnie złożyć w celu otrzymania wymienionych świadczeń.
Pomimo że nowe rozporządzenie w sprawie zasad dokumentowania świadczeń nie określa już sformalizowanych formularzy niezbędnych do wypłaty zasiłków, ZUS ma niebawem przygotować nowe wzory dokumentów uwzględniające zakres aktualnie wymaganych informacji wskazanych w załącznikach do rozporządzenia. Do tego czasu płatnicy nadal mogą korzystać z dotychczasowych druków (m.in. ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b, ZUS Z-10, ZUS Z-15), gdyż zakres informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków pokrywa się z informacjami zawartymi w załącznikach do nowego rozporządzenia. W formie tabelarycznej zamieszczamy rodzaje dokumentów, które są niezbędne przy ustalaniu prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
Tabela. Dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do poszczególnych rodzajów zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Rodzaj zasiłku | Niezbędne dokumenty |
1 | 2 |
1. Zasiłek chorobowy (niezdolność do pracy spowodowana chorobą lub pobytem w szpitalu lub innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego) | ● zaświadczenie lekarskie wystawiane w formie dokumentu elektronicznego (ZUS e-ZLA) lub wydruku takiego dokumentu (np. w przypadku braku możliwości dostępu do Internetu lub braku możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP), albo ● zaświadczenie lekarskie wystawione w formie papierowej na druku ZUS ZLA. Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to należy dołączyć dodatkowo: ● zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia (pracownik), załączniku nr 2 do rozporządzenia (osoba niebędąca pracownikiem) lub załączniku nr 3 do rozporządzenia (osoba prowadząca działalność gospodarczą, z nim współpracująca lub duchowna). Zakres tych informacji pokrywa się z poprzednio obowiązującymi drukami, odpowiednio: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS Z-3b. |
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty