Jak płacić podatek dochodowy z działalności rolniczej - po zmianach przepisów
Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w zasadach opodatkowania pdof dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy, którzy zdecydują się opodatkowywać je według norm szacunkowych, złożą PIT-6 w nowym terminie. Jeżeli wysokość przychodów, jakie osiągną w 2015 r., przekroczy 5 092 440 zł, w 2016 r. utracą prawo do norm szacunkowych. Będą bezwzględnie zobowiązani do rozliczania osiąganych dochodów na podstawie ksiąg rachunkowych. Ponadto od nowego roku rolnicy sprzedający przetworzone produkty pochodzące z własnych upraw i hodowli zyskają możliwość skorzystania z nowej formy ryczałtowego opodatkowania uzyskanego z tej działalności dochodu. Należy jednak podkreślić, że - tak jak dotychczas - rolnicy uzyskujący wyłącznie przychody z działalności rolniczej nie będą płacili podatku dochodowego. Jeżeli jednak zdecydują się na sprzedaż lub dzierżawę gospodarstwa rolnego, nadal w niektórych przypadkach będą musieli podatek dochodowy zapłacić. W raporcie prezentujemy, kiedy rolnik ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego, z uwzględnieniem zmian, jakie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Podatku dochodowego nie płacą podatnicy, którzy uzyskują dochody z działalności rolniczej. Wiele problemów sprawia podatnikom odróżnienie działalności rolniczej niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od pozostałej działalności, która może być objęta obowiązkiem zapłaty pdof.
Kiedy działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu
Działalność rolnicza nie podlega opodatkowaniu pdof (art. 2 ust. 1 pkt 1 updof). Podatnik, który wykonuje czynności uznawane za działalność rolniczą, nie zapłaci z tego tytułu podatku dochodowego.
ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO
Działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty