Czy usługi szkoły rodzenia są zwolnione z VAT
PROBLEM
Szpital (posiadający status podmiotu leczniczego) w ramach swojej działalności sprawuje opiekę medyczną nad kobietami oraz ich nowo narodzonymi dziećmi w okresie ciąży oraz w tzw. okresie okołoporodowym. W ramach tej opieki zapewnia pacjentkom zajęcia w tzw. szkole rodzenia, które są zajęciami profilaktyczno-edukacyjnymi, prowadzonymi przez wyspecjalizowany personel medyczny szpitala, tj. położne, lekarzy położników, lekarzy neonatologów itp. Zajęcia te mają na celu odpowiednie przygotowanie przyszłej matki i/lub ojca do porodu i późniejszej opieki nad dzieckiem. Mogą być one finansowane przez:
● NFZ, jeśli pacjentka posiada ubezpieczenie medyczne, a dane świadczenie jest finansowane przez NFZ,
● inne podmioty lecznicze (np. firmy, które zapewniają pacjentom opiekę medyczną w ramach tzw. abonamentów medycznych), które zlecają wykonanie usług medycznych szpitalowi,
● firmy ubezpieczeniowe, w których pacjentka ma wykupioną polisę ubezpieczeniową,
● pacjentkę we własnym zakresie.
Świadczenia wykonywane dla jednej pacjentki mogą być finansowane z jednego lub kilku źródeł naraz.
Czy świadczone przez szpital usługi w zakresie szkoły rodzenia są zwolnione od opodatkowania VAT? Czy usługi szkół rodzenia świadczone na terenie szpitala przez inne firmy oraz przez położne i lekarzy, z którymi współpracujemy, również są zwolnione z VAT?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty