15.10.2014 Podatki

Wydatki na samochód - prawo do odliczenia VAT w praktyce MF

Lp.

Temat interpretacji

Tezy interpretacji MF/cytaty interpretacji/komentarze redakcji

1

2

3

1.

Wydatki na samochód związane z działalnością mieszaną

Teza: Podatnik może odliczać tylko 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi w celach "mieszanych", nawet jeżeli są to wydatki, które uznaje za wydatki o charakterze ogólnym związane wyłącznie z działalnością gospodarczą.

Takie stanowisko zajął Dyrektor IS w Łodzi, który stwierdził, że:

(...) Wnioskodawcy przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, związanych z używaniem samochodów osobowych przeznaczonych do użytku "mieszanego" - tj. do celów związanych z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i do użytku prywatnego.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 86a ust. 2 pkt 3 katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 ustawy, obejmuje m.in. nabycie innych towarów i usług związanych z eksploatacją, używaniem tych pojazdów. Bezsprzecznie ponoszone przez Stronę koszty wymienionych we wniosku opłat związane są z konkretnym samochodem.Tym samym ponoszonych kosztów nie można odnosić do ogółu wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji, gdy opłaty takie dotyczą użytkowania konkretnego pojazdu, a przesłanka ta została wymieniona w art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy. (...)

Interpretacja indywidualna z 8 sierpnia 2014 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-370/14-2/JM

2.

Wydatki związane z samochodem objęte ograniczeniem 50%

Teza: Podatnik może odliczać tylko 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi w celach "mieszanych". Wśród takich wydatków można przykładowo wymienić:

opłaty za przejazd autostradą lub opłaty parkingowe ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne