12.03.2014 Obrót gospodarczy

Użytkowanie wieczyste i opłaty roczne w obrocie cywilnoprawnym

Od podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste można się odwołać

Posiadam działkę w użytkowaniu wieczystym. Otrzymałem pismo z gminy wypowiadające dotychczasową opłatę za użytkowanie i ustanawiające nową - wyższą. Podwyżka jest rozłożona na trzy lata i sięga kilkuset procent. Czy gmina miała prawo tak znacznie podwyższyć opłatę? Czy mogę się bronić przed tą podwyżką?

PROBLEM

RADA

Tak, nowa stawka opłaty z tytułu użytkowania wieczystego użytkowanej przez Pana nieruchomości gruntowej może przekraczać kilkukrotnie starą. Zgodne z prawem jest także rozłożenie tej podwyżki na okres 3 lat.

Ponieważ jednak uważa Pan, że podwyżka jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, ma Pan prawo złożyć wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego o ustalenie zasadności takiej, a nie innej podwyżki.

UZASADNIENIE

Koniec roku to czas, kiedy władze gmin lub starostwa przysyłają użytkownikom wieczystym wypowiedzenie opłat za użytkowanie wieczyste w dotychczasowej wysokości. Organ, który zamierza zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien bowiem wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia roku poprzedzającego. Jednocześnie z wypowiedzeniem powinien też przesłać ofertę przyjęcia nowej wysokości opłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty