Użytkowanie wieczyste i opłaty roczne w podatkach dochodowych
Jak rozliczyć leasing użytkowania wieczystego
Od 1 stycznia 2013 r. sytuacja, w której nieruchomości budynkowe znajdują się na działce gruntu niebędącej własnością leasingodawcy, lecz objętej prawem użytkowania wieczystego, nie jest przeszkodą do oddania takiego budynku i gruntu do używania na podstawie umowy leasingu. W stosunku do budynku nie wyłączały takiej możliwości poprzednio obowiązujące przepisy. Jednak w poprzednim stanie prawnym wymagało to zawarcia odrębnej umowy (innej niż leasing) w odniesieniu do prawa użytkowania wieczystego gruntu. W opracowaniu przedstawiamy, jak wyglądało i jak wygląda rozliczenie umowy leasingu użytkowania wieczystego przed i po nowelizacji przepisów podatkowych.
Zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. (art. 17a pkt 1 updop oraz art. 23a pkt 1 updof) przez pojęcie podatkowej umowy leasingu należy rozumieć:
(...) umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej finansującym (leasingodawcą), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej korzystającym (leasingobiorcą), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty