Korekta kosztów - wnioski z interpretacji organów podatkowych wydanych w 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. w podatku dochodowym istnieje obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku niezapłacenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, będącego podstawą zaliczenia wydatku do kosztów. Przepisy w tym zakresie od początku budziły wśród podatników wiele wątpliwości. Co istotne, również sam Minister Finansów zmieniał w trakcie 2013 r. swoje stanowisko, dokonując ich wykładni. Na podstawie wydanych w 2013 r. interpretacji przedstawiamy zasady korekty kosztów wynikające z praktyki organów podatkowych.
1. Podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych
Podatnicy ponoszący wydatki na podatek od nieruchomości i podatek od środków transportowych, który jest płatny w ratach na podstawie przepisów ustawowych, nie muszą dokonywać korekty kosztów. Takie stanowisko potwierdził Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w piśmie z 6 maja 2013 r., sygn. DD6/0553/20/MZO/13/RWPD-38215, opublikowanym w Biuletynie Skarbowym nr 3 z 2013 r. Czytamy w nim, że:
Należy zauważyć, iż ustawodawca odwołał się do faktury (rachunku) jako podstawowego dokumentu określającego wysokość kwoty, o którą w razie jej nieuregulowania należy zmniejszyć koszty uzyskania przychodów. W związku z tym nie można uznać, iż wskazany przepis (tj. art. 15b ust. 1 updop i art. 24d ust. 1 updof - przyp. redakcji) ma zastosowanie do podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, o których mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
W przypadku osób prawnych podatek od nieruchomości wynika z deklaracji na dany rok złożonej przez podatnika. Natomiast w odniesieniu do osób fizycznych podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustalany jest w drodze decyzji przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.
Z kolei podatek od środków transportowych wynika z deklaracji na podatek od środków transportowych na dany rok podatkowy złożonej przez podatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty