Kary nakładane w postępowaniu administracyjnym i opłaty sankcyjne
1. Kara pieniężna nie stanowi kosztu podatkowego
Kara pieniężna nałożona decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję nie stanowi kosztu uzyskania przychodu - takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie. Przedstawiamy fragment interpretacji w tej sprawie.
(...) kara nałożona decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która na skutek wniesienia odwołania do sądu powszechnego nie została uchylona ani zmieniona, ze swej istoty cechuje się nieuchronnością. W ocenie organu wskazana niezbędność poniesienia przedmiotowego wydatku wiąże się przede wszystkim z nieuchronnością nałożonej kary i trudno ją rozpatrywać w kontekście "celu" wynikającego z dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy.
(...) nie sposób uznać, ażeby nałożona kara pieniężna nakierowana była na uzyskanie przychodu (zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła). Stanowi ona dolegliwość nałożoną na podatnika i winna być rozumiana jako skutek nieprzestrzegania przez niego norm prawnych, a nie cel służący uzyskaniu przychodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty