Jak ująć w księgach rachunkowych wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego i jego późniejszą sprzedaż

Nasza firma chce wykupić samochód osobowy z leasingu operacyjnego. Wartość wykupu samochodu będzie wynosić około 4000 zł. Będziemy używać go przez rok, a potem chcemy go sprzedać. Według jakiej wartości przyjąć samochód do ewidencji środków trwałych i jaką przyjąć stawkę amortyzacji? Jak rozliczyć podatkowo i rachunkowo jego późniejszą sprzedaż?

PROBLEM

RADA

Wartością początkową (a więc wartością, według której wprowadzamy samochód do ewidencji po wykupie z leasingu operacyjnego) jest cena nabycia (czyli wspomniana kwota ok. 4000 zł, powiększona o niepodlegający odliczeniu VAT i koszty bezpośrednio związane z zakupem). Jeśli zależy Państwu na jak najszybszym zamortyzowaniu wykupionego z leasingu operacyjnego samochodu osobowego, należy skorzystać z amortyzacji dokonywanej według indywidualnej stawki amortyzacyjnej, która pozwala zamortyzować samochód już w 30 miesięcy. Jeśli wykupiony z leasingu samochód będzie sprzedany po okresie dłuższym niż 12 miesięcy od końca okresu rozliczeniowego, w którym samochód został oddany do użytkowania, wówczas sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia z VAT i dodatkowo nie powstanie obowiązek skorygowania odliczonego VAT. W podatkach dochodowych sprzedaż samochodu podlega zasadom ogólnym. Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego firmy często decydują się skorzystać z opcji wykupu, tj. nabyć przedmiot leasingu (przy czym jest to uprawnienie, z którego jednostka może, ale nie musi skorzystać). W związku z nabyciem leasingobiorca otrzymuje fakturę VAT dokumentującą dostawę. Jest to czynność odrębna od fakturowania rat leasingowych. W przypadku opisanym w pytaniu leasingobiorca wykupił przedmiot leasingu (samochód osobowy), korzystając z takiej opcji. Cena wykupu samochodu poleasingowego jest zwykle niższa od cen rynkowych (w przypadku opisanym w pytaniu cena wykupu wynosiła ok. 4000 zł). Stąd też prawdopodobnie wątpliwość co do tego, jak ustalić wartość początkową samochodu. Z pytania wynika, że firma ma zamiar wykorzystywać samochód ponad 12 miesięcy, a więc będzie on stanowił środek trwały, który powinien być wpisany do ewidencji i amortyzowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne