W jakim zakresie fundacja prowadząca działalność statutową oraz opodatkowaną może odliczać VAT
Fundacja (organizacja pożytku publicznego) prowadzi działalność statutową (służącą pozyskiwaniu środków z darowizn i dotacji) oraz działalność gospodarczą (usługi reklamowe i szkolenia) - zgodnie z przepisami o fundacjach. Całość pozyskanych środków z darowizn i działalności gospodarczej jest przekazywana na cele statutowe, czyli na pomoc potrzebującym. W związku z tym dochód osiągany przez fundację jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych. Fundacja jest podatnikiem VAT i na usługi szkoleniowe oraz reklamowe wystawia faktury VAT.
PROBLEM
1. Czy fundacja może w całości odliczyć podatek naliczony z faktur kosztowych, które służą sprzedaży opodatkowanej, czyli bezpośrednio powiązanych ze sprzedażą opodatkowaną?
2. Co z podatkiem naliczonym z faktur dotyczących ogólnej (nieopodatkowanej) działalności fundacji, np. faktur za najem, telefon, usługi prawne, usługi promocji czy usługi "reklamy"? Fundacja musi ponosić te koszty, aby funkcjonować i dzięki temu funkcjonowaniu uzyskiwać darowizny, dotacje z instytucji państwowych i z 1% - czy prawidłowe jest, że z tych faktur kosztowych wcale nie można odliczać podatku naliczonego, a w konsekwencji podatek ten fundacja może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
3. Co z podatkiem naliczonym z faktur, które dotyczą częściowo kosztów działalności ogólnej, a częściowo kosztów działalności opodatkowanej? Czy fundacja może częściowo (np. w połowie) odliczać podatek naliczony z takich faktur, a częściowo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? Czy jednak podatku naliczonego z takich faktur nie można dzielić?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty