PDOF 2012
● Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
● Rozporządzenie w sprawie pkpir
Stan prawny 1 stycznia 2012 r.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w 2012 r. - komentarz do zmian
W 2012 r. ustawodawca nie zmienił progów podatkowych, stawek podatkowych, kwoty wolnej od podatku, zakresu najważniejszych ulg, zwolnień, wartości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Pod koniec 2011 r. nie została uchwalona żadna istotna nowelizacja przepisów ustawy o PIT. Zmiany przepisów wchodzące w życie od 1 stycznia 2012 r. są efektem wcześniejszych nowelizacji. W przypadku przedsiębiorców na szczególną uwagę zasługuje zmiana polegająca na likwidacji obowiązku płacenia zaliczki na PIT za grudzień (albo za IV kwartał) w wysokości zaliczki za listopad (albo za . III kwartał) oraz ujednolicenie w ustawie o PIT i ustawie o rachunkowości zasad stosowania kursu faktycznego przy obliczaniu różnic kursowych.
Różnice kursowe
Od 1 stycznia 2012 r. nastąpiło ujednolicenie wynikających z ustawy o PIT i ustawy o rachunkowości zasad stosowania przy obliczaniu różnic kursowych kursu faktycznego. Obecnie podatnik obliczający dodatnie i ujemne różnice kursowe uwzględnia kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, podatnik powinien zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 updof).
Jak było wcześniej? Przed nowelizacją art. 24c ust. 4 updof nakazywał przy obliczaniu dodatnich i ujemnych różnic kursowych zastosowanie kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obliczania tych różnic tylko wtedy, gdy nie było możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu. Takie brzmienie przepisu powodowało, że kurs faktyczny był stosowany nie tylko wtedy, gdy miała miejsce operacja finansowa (np. wpłynięcie pieniędzy na konto). Średni kurs NBP był stosowany wyjątkowo np. tylko wtedy, gdy potrzebny kurs waluty nie był ustalany przez bank podatnika. Inne rozwiązanie tej kwestii przewidywał w tym czasie art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości (po 1 stycznia 2012 r. nie został on zmieniony). Przepis ten stanowi, że wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - jeżeli odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych, nie stanowią inaczej - odpowiednio po kursie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty