Kiedy likwidacja lub przekazanie rzeczowych składników obrotowych będzie kosztem
Spółka prowadząca serwis planuje odesłanie do producenta części, które nie zostały wykorzystane do napraw sprzętu komputerowego. W zamian producent udzieli rabatu na kolejne zakupione części. Nie wiemy, co producent robi z odesłanymi częściami. Takie rozwiązanie jest tańsze niż fizyczna likwidacja niewykorzystanych do napraw elementów. Odesłane części traktujemy jako powstanie straty w środkach obrotowych. Czy możemy zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zakup tych elementów?
problem
rada
Nie, organy podatkowe stoją na stanowisku, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ze stratą w środkach obrotowych. Istnieją jednak inne możliwości zaliczenia opisanych wydatków do kosztów podatkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Kosztami podatkowymi są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wydatki muszą być zatem związane z wykonywaną działalnością gospodarczą i poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności. Nie mogą być też wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za taki koszt. Niespełnienie choćby jednej z tych przesłanek uniemożliwia zaliczenie wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty