Przychody pracowników i koszty pracodawcy
Świadczenia na rzecz pracowników budzą wątpliwości w różnych aspektach podatkowych. Jednym z nich jest ustalenie przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych pracodawcy na rzecz pracownika. W których przypadkach powstaje przychód z tego tytułu? Jak ustalić jego wartość? To tylko niektóre z pojawiających się pytań. Równie ważne jest zaliczenie kosztów pracowniczych do kosztów pracodawcy. Przyjmuje się często, że koszty pracownicze podlegają zawsze zaliczeniu do kosztów. Orzecznictwo podatkowe pokazuje jednak, że tak nie jest. Istnieją sytuacje wątpliwe i wyjątkowe. Niniejszy przegląd wyroków sądów administracyjnych i interpretacji organów podatkowych pozwoli podatnikom ocenić, jak organy zapatrują się na te problemowe kwestie w ostatnim czasie.
Przychody pracowników
Bezpłatny transport na terenie zakładu pracy nie stanowi przychodu pracownika
Bezpłatne przejazdy pracowników po obszarze objętym wykonywaniem przez nich pracy są nieodłącznym elementem pracy i nie stanowią realizacji ich celów osobistych. Wobec tego po stronie pracowników korzystających z przewozu - transportu wewnętrznego nie powstaje przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment zamieszczamy:
Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia, a więc każda forma przysporzenia majątkowego (tzn. zarówno pieniężna, jak i niepieniężna) mająca swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne - to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Do takich korzyści należałoby zaliczyć np. wartość zindywidualizowanego świadczenia w postaci dowozu pracownika z miejsca zamieszkania do pracy, jak i z pracy do miejsca zamieszkania na koszt pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty