Jak ująć w pkpir koszty wytworzenia prototypu
Od stycznia 2010 r. prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie produkcji elektrycznego sprzętu oświetleniowego. Do tej pory nie rozpocząłem produkcji i sprzedaży. Poniosłem natomiast spore wydatki na prowadzone przeze mnie prace twórcze, które są niezbędne do uruchomienia produkcji. Wszystkie poniesione wydatki są udokumentowane fakturami VAT. Dotyczą one tworzenia prototypów urządzeń. Prototypy nie są przeznaczone do sprzedaży. Czy prawidłowo zaliczam te wydatki bezpośrednio do kosztów, ewidencjonując je w kolumnie 13 pkpir? Czy wytworzone prototypy muszę uwzględnić w spisie z natury na dzień 31 grudnia?
problem
rada
Czytelnik prawidłowo zalicza wydatki na wytworzenie prototypów bezpośrednio do kosztów poprzez ujęcie w kolumnie 13 pkpir. Czytelnik nie musi wytworzonych prototypów ujmować w spisie z natury na dzień 31 grudnia. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Prototyp oznacza pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji, pierwowzór czegoś (, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl/). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że tworzone prototypy są elementami prac rozwojowych, mających na celu uruchomienie przyszłej produkcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty