Jakie są skutki podatkowe nabycia nowego samochodu osobowego w innym kraju UE
Zamierzam kupić nowy samochód osobowy w Czechach. Jestem przedsiębiorcą, ale samochód chcę kupić prywatnie. Czy w związku z nabyciem samochodu w innym kraju UE ciążą na mnie jakieś zobowiązania podatkowe (pcc, akcyza, VAT)?
problem
rada
Sprowadzenie samochodu z zagranicy należy rozliczyć jako WNT, pomimo że został on sprowadzony przez osobę fizyczną prywatnie, a nie na prowadzoną firmę. Sprowadzenie z państw unijnych samochodów, które są nowe, zgodnie z przepisami ustawy o VAT zawsze stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Sprowadzenie nowego samochodu osobowego wiąże się też z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego. Zakup samochodu w sytuacji opisanej w pytaniu nie będzie podlegał pcc.
uzasadnienie
Nabycie nowego samochodu osobowego w Czechach (albo w innym kraju UE) podlega szczególnym zasadom, które dotyczą tzw. nowych środków transportu.
Przywóz z innego państwa członkowskiego samochodu uznanego za nowy środek transportu na terytorium Polski, co do zasady, zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Jest to bowiem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Nie jest przy tym istotne, czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług (rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych), czy zwykły konsument. Oznacza to, że w przypadku samochodu uznanego za nowy środek transportu podatek zawsze jest pobierany w kraju, w którym pojazd będzie używany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty